2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

V druhom dejstve hostia z Maďarska, Srbska a Česka

cinoherni1malUž v utorok 17. septembra začne druhé dejstvo 13. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy. Počas dvoch týždňov ponúkne tri zahraničné produkcie z Maďarska, Srbska a Česka. Organizátori ani v tomto roku nezabudli na detského diváka, pre ktorého je pripravená rozprávka Bábkového divadla v Košiciach.


Prvé predstavenie druhej časti festivalu bude zaujímavou spomienkou na známeho maďarského spisovateľa Jánosa Pilinszkyho. Maďarské divadlo Szín-Dó Art uvedie v utorok 17. septembra o 19:00 v Máraiho štúdiu divadla Thália inscenáciu Myslím, že. Predstavenie sa zaoberá samotou človeka, vinou, spojením Boha s človekom. Na všetky tieto otázky hľadajú odpovede Pilinszkyho verše, listy a eseje Jánosa Pilinszkyho.
Nedeľa 22. septembra bude o 16:30 v Bábkovom divadle v Košiciach patriť deťom. Môžu sa tešiť na úspešnú rozprávku košických bábkarov Janko Hraško a iné hraškoviny autorky a režisérky Zuzany Kollárovej. Rozprávka pre malých a hladných o hrachu a o princeznej spája motívy klasickej ľudovej rozprávky Janko Hraško a známeho príbehu H. Ch. Andersena Princezná na hrášku. V oboch týchto rozprávkach dominuje hrášok a práve táto zelenina je veľkým nepriateľom našej hlavnej hrdinky. Malá Katka má chuť na všetko možné, len nie na hráškovú polievku, ktorú mama nechala dvom súrodencom na sporáku... Na malých divákov čaká množstvo veselých pesničiek a interaktívnych vstupov.
Prvý raz na Festivale divadiel strednej Európy predstavia divadelníci zo Srbska. Slovenské vojvodinské divadlo privezie do Košíc inscenáciu hry Martina McDonagha Krásavica z Leenane, ktorú pred niekoľkými rokmi s úspechom hrala aj činohra Štátneho divadla Košice. V piatok 27. septembra 2019 o 18:00 môžete na Malej scéne ŠDKE vidieť divadelný thriller o živote na dedine, o strachu zo samoty a nedostatku lásky... Divadelná kritika takmer jednohlasne pasuje Martina McDonagha do úlohy prvého veľkého dramatika 21. storočia. Jeho divadelné hry šokujú a okúzľujú neprehliadnuteľným humorom. Jeho prvá hra, Krásavica z Leenane, ktorú napísal údajne za osem dní, sa okamžite stala hitom divadelných javísk. Nachádzame tu všetky prvky dramatikovej originálnej poetiky. Melodramatickú túžbu za šťastím umocňuje spletitosť vzťahov postáv, ktoré unikajú pred sivou realitou. Ide o nahliadnutie do temnejšej stránky samého seba, ktorú má niekde hlboko ukrytú každý z nás.
V ten istý deň, v piatok 27. septembra o 20:00 v Radnici Starého mesta, festival vyvrcholí predstavením hry Vojtecha Mašeka Černý med v podaní hercov Činoherného klubu z Prahy. Vasil Fridrich a Ivana Uhlířová rozohrajú na javisku nenapodobiteľný policajný výsluch. Dialóg ako zápas, ako súboj o nadvládu. Ale tiež ako rozkoš, slasť z kladenia viet, akcie a reakcie. Nebezpečenstvo na hranici šialenstva, smrti, flirtovanie s koncom.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.