2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Na úvod tuláci z Trnavy a skvelý Milan Sládek

dubcek01malZačíname. Trinásty Festival divadiel strednej Európy hneď v prvý deň, v stredu 4. septembra, prinesie o 19:00 do Historickej budovy Štátneho divadla Košice výnimočné predstavenie a svetového umelca, míma Milana Sládka. Ešte predtým, o 17:00 pri Immaculate, festival už tradične otvoríme pod holým nebom aj s tradičným hosťom – Túlavým divadlom z Trnavy.

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.1/2019

 

Festivaloví diváci dobre vedia, že predstavenia Túlavého divadla z Trnavy, dávajú poriadne zabrať brániciam. Určite to nebude inak ani v tomto roku. Hra Juraja Nvotu Ešte jeden zázrak. O čo v nej pôjde? V predvečer jednej kráľovskej korunovácie mestom blúdia španielsky kráľovský agent s tajným poslaním, mladá a zmätená slovenská deva, manžel budúcej cisárovnej s krízou stredného veku a predovšetkým sama budúca cisárovná. Okolo nich sa objavuje všade prítomný slovenský ľud, ktorý sa na seba – vtedy aj dnes – až príliš podobá. Ešte jeden zázrak je správa o slovenskej krajine a o všetkom, čo jej roky patrilo ešte pred tým, než skutočnou slovenskou krajinou bola.

Svetoznámy Milan Sládek sa predstaví v hlavnej úlohe svojej autorskej inscenácie Dubčekova jar, ktorú naštudoval s baletom Štátnej opery v Banskej Bystrici. „Asi pred dvoma rokmi som začal myslieť na to, že sa blíži moja osemdesiatka. Preberal som svoj život, v ktorom bola pre mňa prelomovou záležitosťou emigrácia. Aj všetko, čo som v roku 1968 zažil. Prvých sedem mesiacov, keď sme boli nadšení Dubčekovými rozhodnutiami, ktoré neostali len v polohe zbožných želaní. Zrušenie cenzúry, prepustenie politických väzňov, cirkev smela znova existovať... Tak vznikol projekt Dubčekova jar,“ povedal pred vyše rokom pred premiérou v rozhovore pre Pravdu legendárny umelec. Ako dodal, do umeleckého jazyka sa rozhodol pretlmočiť vlastné impresie z rozličných etáp Dubčekovho života. Pripomínal si prejavy hlavného aktéra prevratných udalostí, ktoré si v roku 1968 nenechával ujsť. Znovu si pozrel filmové dokumenty prevratných čias. Naštudoval si dobovú tlač. Viackrát sa zhováral so synmi Alexandra Dubčeka, debatoval aj s historikom Ivanom Laluhom. Inscenácia z produkcie Štátnej opery v Banskej Bystrici, prostredníctvom pantomímy a tanca prinesie svedectvo o nebezpečenstve totalitných režimov i o sile jednotlivca, ktorý sa dokáže postaviť zlu aj za cenu straty osobnej slobody alebo spoločenského opovrhnutia. Sládek podľa vlastných slov, chce inscenáciou osloviť aj mladé publikum, pre ktoré Dubček často už veľmi málo známym menom a tak v jeho Dubčekovej jari nechýba ani humor. Nenechajte si ujsť geniálneho umelca a určite príďte o 19:00 do Historickej budove ŠDKE. Neoľutujete.

 

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.