2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

September opäť začne divadelným festivalom

babylon01malUž trinásty krát bude prvý septembrový týždeň v Košiciach, od stredy 4. septembra do soboty 7. septembra, patriť Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý aj v tomto roku prinesie zaujímavé divadelné produkcie z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. Ani v tomto roku na ňom nebudú chýbať slovenské herecké hviezdy a milovníci pohybového umenia sa môžu tešiť na legendárneho míma Milana Sládka. Novinkou festivalu je to, že sa odohrá v dvoch dejstvách. Druhé začne po 16. septembri.


Festival už tradične začne pod holým nebom v centre mesta. Tradičný bude aj prvý festivalový hosť. V stredu 4. septembra o 17:00 odohrá pri Immaculate Túlavé divadlo z Trnavy autorskú hru Jakuba Nvotu Ešte jeden zázrak. Ako býva zvykom u Nvotu, diváci sa môžu tešiť na humorné putovanie po Slovensku na pozadí jednej kráľovskej korunovácie, ktoré určite dá zabrať brániciam. V prvý festivalový deň sa po dlhšej dobe v Košiciach predstaví Štátna opera z Banskej Bystrice. O 19:00 uvedie v Historickej budove Štátneho divadla Košice autorskú inscenáciu legendárneho míma Milana Sládka Dubčekova jar. V predstavení na hudbu Jozefa Vlka stvárni Milan Sládek titulnú postavu Alexandra Dubčeka. Sekundovať mu budú tanečníci baletu banskobystrickej opery.

Druhý festivalový večer, vo štvrtok 5. septembra, bude patriť dvom vydaniam populárnej talkšou Bez šepkára Košičana roka 2018 Milana Kolcuna. Komédiu Szymona Bogasza Čítaj si so mnou, ocko prinesie v piatok 6. septembra poľské divadlo Scena In Vitro z Lublinu. Slogan divadla znie: Provokujeme k zamysleniu! Netradičný pohľad na svet otcov, ktorí po rozvode vychovávajú svoje deti, by ste si určite nemali nechať ujsť.

Štvrtý festivalový večer, sobota 7. septembra, bude v Historickej budove ŠDKE patriť hviezdam slovenského hereckého neba v inscenácii Rivers of Babylon Slovenského národného divadla Bratislava. Kultový knižný debut Petra Pišťaneka do divadelnej podoby adaptoval charizmatický slovinský režisér Diego de Brea a za túto inscenáciu získal Dosky 2016 za Najlepšiu réžiu sezóny 2015/2016. V titulnej postave Rácza uvidia diváci Milana Ondríka, v ďalších postavách sa predstavia Emil Horváth, Alexander Bárta, Robert Roth, Branislav Bystriansky, Ľubomír Paulovič, Diana Mórová, Dominika Kavaschová a ďalší herci prvej slovenskej divadelnej scény.

Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.