2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Košice opäť videli jedinečné divadelné lahôdky

09092018 15mViac ako dve tisíc divákov si našlo cestu do hľadísk festivalových scén počas piatich dní 12. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a grantová schéma organizácie K13 – Košické kultúrne centrá. Renomované divadlá zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska priniesli do Košíc jedinečné predstavenia rôznych divadelných žánrov a spracovaní.

ZÁVEREČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA


„Festival tak ako počas predchádzajúcich ročníkov bol aj v tomto roku výbornou predohrou pred ostrým štartom novej divadelnej sezóny v kamenných divadlách. Verím, že medzi dvoma tisíckami divákov boli nielen skalní fanúšikovia festivalu, ale aj noví, ktorí možno práve vďaka návšteve festivalových predstavení budú nielen vnímať, ale aj navštevovať aj predstavenia košických kamenných divadiel,“ hodnotí dvanáste pokračovanie festivalu jeho riaditeľ František Ténai.
Počas piatich dní mali diváci možnosť vidieť deväť divadelných produkcií na piatich scénach – v Historickej budove Štátneho divadla Košice a pred ňou, v Kasárňach – Kulturparku, v Divadle Thália a v Bábkovom divadle. Novinkou festivalu bolo filmové predstavenie Robinson & Crusoe v kine Úsmev. „Ústrednou a veľmi zaujímavou tematikou tohto ročníka bola ,Osobnosť, človek, jednotlivec‘ pohľadom rôznych divadelných žánrov a spracovaní. Táto téma rezonovala takmer vo všetkých festivalových predstavenia počnúc inscenáciou Elity Jiřího Havelku v podaní Činohry Slovenského národného divadla, cez netradičné divadelné spracovanie príbehu tanečnice Piny Bausch, ktoré prinieslo poľské divadlo Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Walzbrychu a tanečné predstavenie Ghost/Prízrak Divadla Štúdio tanca z Banskej Bystrice či záverečné predstavenia festivalu, Ibsenovu hru Keď sa my mŕtvi preberieme v naštudovaní Petőfiho divadla z maďarského Sopronu a európsky divadelný hit posledných rokov s názvom Teror v podaní Národního divadla z Brna,“ hovorí riaditeľ festivalu. Organizátorom festivalu sa aj v tomto roku podarila dobrá programová trefa. V čase, keď sa pripravoval program festivalu ešte netušili, že festivalovému publiku ponúknu aj inscenáciu, ktorá výrazne zaboduje u odbornej kritiky aj divákov. Práve počas festivalu prišla informácia, že koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa známej reportážnej knihy Martina Pollacka Americký cisár zabojuje o prestížne divadelné DOSKY podľa v stredu zverejnených nominácii v troch kategóriách - najlepšia inscenácia, najlepšia réžia (Iveta Ditte Jurčová) a najlepšia scénografia (Iveta Ditte Jurčová a Katarína Caková). „Tradične výborný ohlas malo úvodné predstavenie pred historickou budovou divadla a netradičný pohľad Jakuba Nvotu na Shakespeara v autorskom predstavení Túlavého divadla s názvom Romeo, Júlia a vírus. Nezabudli sme ani na najmenších divákov, pre ktorých domáce Bábkové divadlo zahralo rozprávku Hľadá sa snehuliak!,“ dodáva Ténai.
Tak ako v predchádzajúcich rokoch aj v tomto roku zavítali na festival aj herecké hviezdy, z ktorých mnohé diváci poznajú z televíznych obrazoviek. Už v prvý deň festivalu sa predstavili herci SND v Bratislave Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, Richard Stanke, Emil Horváth, Daniel Heriban, Emília Vašáryová. Ďalšou známou tvárou na festivale bol aj hviezdny český herec Stanislav Majer, ktorého diváci na Slovensku poznajú nielen z účinkovania v českých seriáloch a filmoch, ale aj z postavy strážmajstra Viléma Černého v historickom kriminálnom seriáli 1890. V Kasárňach/Kulturparku rozohral jedinečnú inscenáciu súčasného českého autora Davida Zabranského Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny z repertoáru pražského divadla Studio hrdinů. Tým, čo sledujú maďarské televízne vysielanie a filmovú tvorbu našich južných susedov je veľmi dobre známe meno Tibor Szilágyi. Legendárny maďarský herec získal niekoľko prestížnych ocenení a za vyše päťdesiat rokov aktívnej hereckej tvorby v divadlách, televízii či filme stvárnil desiatky postáv. Na Festivale divadiel strednej Európy ho diváci videli v hlavnej postave už spomínanej inscenácie Keď sa my mŕtvi preberieme.
„Festival bol aj v tomto roku rovnako zaujímavý, ale znova iný a jedinečný. Teraz sú pred nami mesiace, počas ktorých začneme hľadať hostí trinásteho ročníka festivalu. Ten bude výnimočný tým, že bude pravdepodobne nielen predohrou novej divadelnej sezóny, ale aj predohrou druhého ročníka festivalu TRANS/MISIE, ktorý je spoločným projektom šiestich divadiel zo šiestich krajín,“ naznačil riaditeľ festivalu František Ténai.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.