2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Záver s maďarskou hereckou legendou a európskym divadelným hitom

sopron01 malFestival divadiel strednej Európy vstúpil do posledného dňa dvanásteho ročníka. Nedeľa bude patriť dvom vynikajúcim zahraničným produkciám. O 17:00 sa v Divadle Thália predstaví Petőfiho divadlo z maďarského mesta Šoproň s inscenáciou svetoznámeho dramatika Henrika Ibsena Keď sa my mŕtvi preberieme v hlavnej úlohe s hviezdnym maďarským hercom Tiborom Szilágyim. Záver festivalu bude patriť Národnímu divadlu v Brne, ktoré v Historickej budove Štátneho divadla uvedie európsky divadelný hit posledných rokov, inscenáciu Teror Ferdinanda von Schiracha. Na obidve predstavenia je ešte k dispozícii niekoľko vstupeniek, ktoré si môžete zakúpiť hodinu pred ich začiatkom v pokladniach oboch divadiel.

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.5


Tým, čo sledujú maďarské televízne vysielanie a filmovú tvorbu našich južných susedov je iste veľmi dobre známe meno Tibor Szilágyi. Legendárny maďarský herec získal niekoľko prestížnych ocenení a za vyše päťdesiat rokov aktívnej hereckej tvorby v divadlách, televízii či filme stvárnil desiatky postáv. V inscenácii drámy Henrika Ibsena Keď sa my mŕtvi preberieme, ktorá vznikla v koprodukcii Petőfiho divadla v Šoproni, Národného divadla v Budapešti a Maďarského komorného divadla v srbskom Sente, sa Szilágyi predstaví v postave sochára Rubeka. Ibsen vyobrazuje osudy Rubeka a jeho ženy Maji v konfrontácii s jeho bývalou láskou. Všetci zúčastnení sa stretnú v nórskom sanatóriu, kde prebieha ich liečebný proces. Dej sa stáva zaujímavým jednak vyobrazením osobností, ktoré vystupujú v dráme, takisto poukázaním na skutočnosť, že vrchol tvorby sochára jeho Vzkriesenie (ako toto dielo pomenoval), je kópiou jeho bývalej partnerky.
Výnimočný zážitok sľubuje aj inscenácia Národního divadla z Brna s príznačným názvom Teror, ktorá Hra Ferdinanda von Schiracha je od svojho uvedenia v roku 2015 európskym divadelným hitom s viac ako 30 naštudovaniami v renomovaných európskych divadelných domoch. Príbeh vojenského pilota Larsa, ktorý sa rozhodne zostreliť civilné lietadlo so 164 cestujúcimi kvôli teroristickej hrozbe a možnému útoku na zaplnený futbalový štadión v Mníchove končí na súde. Porotcami sa stávajú samotní diváci, ktorí na konci rozhodujú o vine či nevine a tým aj o morálnych, právnych a iných aspektoch dnešnej doby. Pred dvoma rokmi uviedli v jeden deň nemecký televízny film inšpirovaný touto hrou aj verejnoprávne televízie v Nemecku, Česku a Slovensku. Hlasovanie divákov a aj následné diskusie vyvolali množstvo protichodných reakcií. Festival divadiel strednej Európy ponúka uvedením tejto inscenácie divákom jedinečnú príležitosť stať sa súčasťou tejto polemiky.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.