2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Sobota pre deti a s českou hereckou hviezdou

studio hrdinu 04 malFestivalová sobota opäť prináša dve zaujímavé divadelné produkcie. Popoludňajšia bude patriť deťom, ktoré spolu s rodičmi pozývame o 16:30 do Bábkového divadla v Košiciach na rozprávku Hľadá sa snehuliak. Večer bude v Kasárňach/Kulturparku patriť českému hercovi Stanislavovi Majerovi, ktorý o 19:00 rozohrá monodrámu Herec a stolár Stanislav Majer hovorí o stave svojej domoviny.

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.4


Bábková hra Hľadá sa snehuliak je komediálnym príbehom o malej nezbednej tuláčke Boni, ktorá si jedného dňa nájde neobyčajného snehuliackeho kamaráta. Keď však snehuliak zmizne, Boni sa rozhodne vypátrať a zachrániť svojho priateľa za pomoci námorného kapitána Vykuka. Čaká ich dlhá plavba Severným ľadovým oceánom plná neznámych krajín a neuveriteľných dobrodružstiev. Režisér, scenárista a pedagóg na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave Peter Palik sa pri tvorbe bábkovej rozprávky Hľadá sa snehuliak! voľne inšpiroval pôvabnou knihou Jána Uličianskeho s názvom Snehuliacke ostrovy. Palik ju napísal špeciálne pre Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré chcelo obohatiť svoj stály repertoár o zimnú rozprávku založenú na dobrodružstvách v snehovej krajine.
Českého herca Stanislava Majera diváci na Slovensku poznajú nielen z účinkovania v českých seriáloch a filmoch, ale aj z postavy strážmajstra Viléma Černého v historickom kriminálnom seriáli 1890. Práve pre neho na objednávku pražského divadla Studio hrdinů a režisérky Kamily Polívkovej napísal svoj divadelný debut Herec a stolár Stanislav Majer hovorí o stave svojej domoviny český spisovateľ David Zábranský, držiteľ ceny Magnesia Litera v kategórii Objav roku za svoju prvotinu „Slabosť pre každú inú pláž“. Za svoj román „Martin Juhás čiže Československo“ bol nominovaný na tú istú cenu, avšak v kategórii Kniha roku. V texte Zábranský hľadá odpovede na otázky: Čo je Česko? Kde Česko začína a kde končí? Kto chce v Česku žiť? Kto tu žije, a prečo? Kto alebo čo nesie vinu za súčasnú nechuť Majera a jemu podobných k Česku? Nesie vinu za nechuť súčasný český prezident? Okrem témy „domovina“ sa zaoberá i životným osudom herca a stolára Stanislava Majera, ako i príbehom Studia Hrdinů a s ním spojených tvorcov.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.