web banner 18 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

„Doskový“ Americký cisár a košický Robinson & Crusoe

americky cisar malFestivalu divadiel strednej Európy sa aj v tomto roku podarila zaujímavý programový zásah. Tretí festivalový deň otvorí o 18:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice koprodukčná inscenácia bratislavského Štúdia 12 a Divadla inscenácia Americký cisár, ktorá získala tri nominácie na ocenenie DOSKY 2018. V programe festivalového piatka je aj tohtoročná novinka festivalu, premietanie filmu úzko spätého s Košicami a s divadlom. O 21:00 si môžete v kine Úsmev pozrieť experimentálnu snímku Robinson & Crusoe.
FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.3


Počas štvrtka najprv poľskí divadelníci z Teatr dramatyczny im. Jerziego Szaniawskiego z poľského mesta Walbrzych predstavením Keby Pina nefajčila, tak by žila Aldony Kopkiewicz opäť ukázali, že poľská „Tália“ je naozaj výnimočná svojim zvláštnym a jedinečným spôsobom scénického stvárnenia textu v spojení s choreografiami a piesňami. Milovníkov pohybového divadla určite potešilo banskobystrické Divadlo Štúdio tanca svojim projektom o prízrakoch ktoré sú v nás a ktoré často sami hľadáme.
V čase, keď sa pripravoval program festivalu, jeho tvorcovia netušili, že festivalovému publiku ponúknu aj inscenáciu, ktorá výrazne zabodovala u odbornej kritiky aj divákov. Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka Americký cisár zabojuje o prestížne divadelné DOSKY podľa v stredu zverejnených nominácii v troch kategóriách - najlepšia inscenácia, najlepšia réžia (Iveta Ditte Jurčová) a najlepšia choreografia (Iveta Ditte Jurčová a Katarína Caková). Scénická kompozícia spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Inscenácia toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.
Novinkou festivalového programu je v tomto roku aj filmový večer. V kine Úsmev uvedie osobne svoj film Robinson & Crusoe košický režisér Ján Sabol a pred samotným premietaním sa od neho môžu diváci dozvedieť zaujímavosti zo zákulisia vzniku tohto filmu. Film, ktorý vznikol pred piatimi rokmi s podporou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 je zaujímavý tým, že bol natočený a vyrobený v Košiciach. Experimentálnym a originálnym spôsobom spája divadelnú a filmovú zložku. Zároveň ponúka interkultúrny dialóg dvoch rôznych národných kultúr slovenskej a maďarskej. V roku 2014 získal Robinson & Crusoe Zlatého jednorožca, cenu za najlepší hraný film na Medzinárodnom filmovom festivale v talianskom Turíne.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave01 mal
elity01 mal
walbrzych01 mal
studio tanca 01 mal
americky cisar mal
0211crusoe
snehuliak02 mal
studio hrdinu 04 mal
sopron1 00 mal
teror01 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.