web banner 18 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Festivalový štvrtok v znamení tanca

05092018 020mDruhý deň 12. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy bude patriť tanečnému divadlu. O 18:30 môžete v Historickej budove Štátneho divadla Košice vidieť netradičný pohľad na život známej choreografky a tanečníčky Piny Bausch v podaní divadelníkov z Teatru Dramatyczneho im. Jerziego Szaniawskiego z poľského Walbrzychu. Tanečnému divadlu bude patriť aj večerné predstavenie v Kasárňach/Kulturparku. Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice tu uvedie inscenáciu Ghost/Prízrak.

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.2

 


Prvý festivalový deň bol výborným štartom do päťdňového maratónu. Postarali sa o to slovenskí herci. Najprv opäť zaútočilo na bránice festivalového diváka Túlavé divadlo z Trnavy s autorským spracovaním najznámejšieho príbehu lásky z pera Juraja Nvotu s názvom Romeo, Júlia a vírus. Večer zaplnené hľadisko Historickej budovy ŠD Košice tlieskalo hviezdam Slovenského národného divadla. Elity českého režiséra Jiřího Havelku ponúkli zaujímavú sondu do našej dnešnej reality a určite ju mnohým divákom aj pripomínali.
Festival už tradične prináša do Košíc aj výnimočné divadelné kúsky, ktoré potešia nielen divadelných fajnšmekrov. V tohtoročnom programe je takým predstavením inscenácia Aldony Kopkiewicz Keby Pina nefajčila, tak by žila, ktorá otvorí štvrtkový festivalový program. Teatr dramatyczny im. Jerziego Szaniawskiego z poľského mesta Walbrzych prinesie netradičný pohľad na život vynikajúcej tanečníčky a choreografky Piny Bausch. Ako naznačuje titul predstavenia, závislosť na cigaretách stála pravdepodobne za skonom výnimočnej umelkyne. Režisér Cezary Tomaszowski naštudoval v opare cigaretového dymu predstavenie, v ktorom sa prelína dokument, biografia, koncert, tanečné divadlo a fraška a pripravil nostalgický a humorný hold veľkej umelkyni. Poľské divadlá aj v minulých rokoch na festivale presvedčili, že ich inscenačné umenie prináša zaujímavý zážitok a inak to určite nebude ani pri tomto predstavení, ktoré síce uvedieme v poľskom origináli, ale so slovenskými titulkami.
Každého z nás prenasleduje nejaký prízrak. Niektoré prízraky nás samé navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k reálnej vízii a k úprimnému hľadaniu našej túžby. Podnecuje to najlepšie v nás, uchvacuje, ale aj zvádza a deštruuje. Nechať sa zviesť? Či skúsiť uniknúť - aj tak bez možnosti skryť sa? Aj tieto otázky netradičným spôsobom zapracoval do svojho tanečného predstavenia Ghost/Prízrak choreograf Peter Mika. S predstavením do Košíc zavíta Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave01 mal
elity01 mal
walbrzych01 mal
studio tanca 01 mal
americky cisar mal
0211crusoe
snehuliak02 mal
studio hrdinu 04 mal
sopron1 00 mal
teror01 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.