2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

„Tuláci“ z Trnavy a bratislavské Elity

0909 01 malZačíname. Dvanáste pokračovanie Festivalu divadiel strednej Európy urobí v najbližších piatich dňoch z Košíc mesto Tálie. Organizátori z občianskeho združenia Košické divadlo aj v tomto roku pripravili päťdňovú zmes zaujímavých predstavení divadiel zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Prvý deň festivalu (streda 6. september) bude patriť divadlám slovenským. Festival otvorí o 17:00 Túlavé divadlo z Trnavy, ktoré prinesie netradičný pohľad Jakuba Nvotu na známy príbeh lásky z pera Williama Shakespeara. Na „tulákov“ z Trnavy nadviaže o 19:00 inscenácia Elity z repertoáru Slovenského národného divadla.

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.1

Festivalové predstavenia pred Historickou budovou Štátneho divadla Košice majú tradične neopakovateľnú atmosféru. Veď scénografiu hercom vytvára panoráma centra mesta a spievajúca fontána. Určite o inak nebude ani pri otváracom predstavení festivalu. Trnavské Túlavé divadlo patrí k pravidelným účastníkom festivalu a jeho predstavenia vždy prinášajú dobrú náladu. V tom tohtoročnom sa Jakub Nvota bližšie autorsky pozrel na Shakespearovho Romea a Júliu a výsledkom je inscenácia Romeo, Júlia a vírus. Najslávnejší milenci v dejinách drámy sa pred očami divákov zamilujú znova. Tentoraz v skvelej komédii. Zúfalá herečka cíti, že starne a chce ešte hrať Júliu. Romea treba nakoniec vybrať z hľadiska a čo kulisy? Niekto musí zahrať aj balkón aj brečtan. Keď dôjde na bojové cvičenie – budú už diváci naladení na jednej vlne zábavy a vtipných veršov a poínt. Ani v Nvotovom texte nechýba romantika a so svojimi radami príde aj najzvláštnejšia dojka v histórii slovenského divadla. Ako hovoria tvorcovia: „Táto hra vás nakazí...lebo humor a láska je ako vírus.“
Hneď prvý deň festivalu ponúka v programe jeden z jeho vrcholov. V Historickej budove ŠD Košice rozohrajú herci Slovenského národného divadla v Bratislave inscenáciu Jiřího Havelku a kolektívu s príznačným názvom Elity. Je koniec socializmu. Aj na straníckych schôdzach sa už otvorene hovorí o potrebe integrovať do socialistického hospodárstva prvky trhovej ekonomiky. Udalosti vo východnom Nemecku a Maďarsku naznačujú pohyby v politickom usporiadaní východnej Európy. A v podnikoch zahraničného obchodu, prognostických ústavoch či v kanceláriách štátnej bezpečnosti čakajú zatiaľ na svoju šancu noví ľudia. Sú pragmatickí, ovládajú jazyky, poznajú – na rozdiel od svojich spoluobčanov – trhovú ekonomikou, majú kontakty na zahraničných podnikateľov a prehľad o konkurencieschopnosti domácich podnikov. O dvadsaťpäť rokov ovládajú a de facto vlastnia krajinu. Inscenácia Elity nechce byť len politickým trilerom s prvkami krimi, ale aj zamyslením sa nad podstatou moci, vládnutia a procesom prechodu z jedného režimu a spoločenského usporiadania do druhého. Prvá spolupráca uznávaného českého režiséra s Činohrou SND má hviezdne obsadenie a diváci v nej uvidia okrem iných aj Richarda Stankeho, Dana Heribana, Alexandra Bártu, Emila Horvátha, Ľubomíra Pauloviča, Táňu Pauhofovú a Emíliu Vášáryovú.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.