2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Jubilejný divadelný maratón bol úspešným míľnikom

(záverečná tlačová správa)

1009 02 malFestival divadiel strednej Európy dopísal pred niekoľkými dňami svoju desiatu kapitolu. Jubileá zvyknú byť míľnikom a inak tomu nebolo ani v prípade tohto podujatia, ktorého organizátorom je občianske združenie Košické divadlo a spoluorganizátorom Štátne divadlo Košice. Podujatia, bez ktorého si desiatky Košičanov už nevedia predstaviť začiatok septembra a štart novej divadelnej sezóny.

„Keď sme v roku 2006 začali rozmýšľať o tom, že by sa Košice mohli stať dejiskom divadelného festivalu, vedeli sme, že musí byť zameraný na divákov, obecenstvo, obyvateľov mesta a okolia i návštevníkov mesta Košice. V tomto roku sme dosiahli míľnik. Desiaty ročník je určite príležitosťou zamyslieť sa nad tým, čo tento festival Košiciam priniesol. Čísla hovoria jasnou rečou - 143 divadelných prestavení a koncertov, množstvo výstav, krsty knižných publikácií a niekoľko desiatok tisíc divákov. A nielen to. Festival od začiatku napĺňal to, čo si dal do názvu. Každoročne sa na ňom predstavili divadlá zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ale predstavili sa na ňom už aj divadelné súbory zo Srbska, Rumunska a Talianska a som veľmi rád, že tento rok sme mohli prvýkrát privítať divadlá z Chorvátska a Ukrajiny, hovorí riaditeľ festivalu a predseda občianskeho združenia Košické divadlo František Ténai.

Festival sa počas desiatich ročníkov stal neodmysliteľnou tradíciou a tradičným prológom novej divadelnej sezóny v Košiciach. Z pohľadu kamenného repertoárového divadla je festivalový program každoročne príjemným oživením a jedinečnou pozvánkou na to, čo sa deje na oboch javiskách košického divadla počas ďalších mesiacov. Predchádzajúce ročníky a festivalové predstavenia v neobvyklých priestoroch či na ulici určite prispeli k tomu, že cestu do divadla si našli aj mnohí, ktorí predtým nezažili jedinečnosť „živého“ zážitku z hrania a herecké, spevácke či tanečné umenie poznali len cez prizmu televíznych obrazoviek či videí na youtube.

Aj tohtoročný festival, podobne ako deväť predchádzajúcich, priniesol do Košíc divadelné produkcie rôznych žánrov. Tie, najmä spracovaním a svojim divadelným jazykom, divákom predstavili súčasné trendy v divadelnom umení účastníckych krajín. Festival ani v tomto roku nevybočil z tradície ponúknuť divadlo na netradičných miestach a tak diváci okrem tradičného festivalového „pódia“ pred Historickou budovou Štátneho divadla Košice mohli nazrieť aj na skúšobné javisko divadla v a jeho administratívnej budove či do divadelných dielní. Festivalu sa podarila aj naozajstná programová trefa, keď prvé festivalové predstavenie, monodráma Slávy Daubnerovej Solo Lamentoso, sa v Košiciach hrala len niekoľko hodín po tom, ako bola nominovaná na prestížne divadelné DOSKY v kategóriách najlepšia réžia a najlepší ženský herecký výkon.

„Pre organizátorov festivalu je najdôležitejšia spokojnosť diváka. Úprimné reakcie ľudí počas pouličných predstavení českých klaunov z brnenského divadla Facka či šou Teatru na Walizkach z poľského Wroclavu, zaplnené hľadisko historickej budovy a dlhotrvajúci potlesk pri netradičnom spracovaní známej hry Ivona, princezná burgundská v podaní divadla z maďarského Vácu a výbornom predstavení 3 české kvartetá známeho Pražského komorného baletu, ale aj netradičná atmosféra posledného podujatia festivalu, ktorým bola hra VIJ 2.0. Divokého divadla z ukrajinského Kyjeva. Tým všetkým sa aj v tomto roku podarilo naplniť tie predsavzatia, ktoré si festival dáva už od svojho vzniku,“ hodnotí František Ténai, ktorý je presvedčený, že festivalu s pevným miestom v kalendári košických kultúrnych podujatí sa v roku 2017 podarí úspešne naštartovať druhú desiatku svojej histórie.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.