2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Štartuje víkend v znamení divadla

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.3 (9. september 2016)

piatok malTri divadelné predstavenie počas každého z nasledujúcuich dní ponúka od dnes až do needle jubilejný festival. V tejto súvislosti máme pre festivalových divákov jednu dôležitú informáciu – v prípade dvoch predstavení sa zmenili hracie priestory oproti pôvodnému programu vo festivalovej programovej skladačke a na plagátoch. Hru MUČENÍK (Divadlo Gasparego Liptovský Mikuláš) uvedieme v piatok 9. septembra o 17:30 na skúšobnom javisku v Administratívnej budove Štátneho divadla Košice (Hlavná 58, vo dvore). Zakúpené vstupenky ostávajú v platnosti. Druhá zmena sa týka festivalovej soboty. Hru HRANICE (Teatr Polski Bydgoszsz) uvedieme v sobotu 10. septembra o 20:00 na Malej scéne Štátneho divadla Košice (Hlavná 72) .

Festivalový štvrtok priniesol viacero zaujímavých momentov. Monodráma Slávy Daubnerovej Solo lamentoso sa na Malej scéne hrala len niekoľko hodín po tom, ako získala v dvoch kategóriách (najlepšia inscenácia a najlepšia réžia) nominácie na prestížne divadelné ocenenie DOSKY a túto jedinečnú príležitosť vidieť ju v Košiciach si vďaka Festivalu divadiel strednej Európy nenechali ujsť desiatky divadelných priaznivcov. Zaujímavú diskusiu prinieslo aj prvé stretnutie obnoveného Klubu priateľov Štátneho divadla Košice na ktorom šéfovia umeleckých súborov Karol Kevický za operu, Ondrej Šoth za balet a Milan Antol za činohru odpovedali nielen na otázky smerujúce k to, čo sa v kuchyni divadla varí pre začínajúcu sezónu 2016/2017. Ale napríklad aj na otázku prečo sa v modernom divadelníctve používa toľko vulgarizmov, keď by divadlo mala byť kultúrna inštitúcia. Odzneli zaujímavé odpovede, z ktorých zaujala najmä odpoveď riaditeľa opery Karola Kevického. “Vulgarizmy v divadle sú ako korenie. Ak je ich príliš veľa, jedlo sa nedá jesť, no ak ich je primerané množstvo, dokážu príjemne jedlo dochutiť,” trefne zakončil diskusiu riaditeľ baletného súboru Karol Kevický. Večer patril v Historickej budove predstaveniu Hinkemann záhrebského Divadla mladých. Prvá návšteva chorvátskeho divadla v doterajšej histórii festivalu zaujala moderným spracovaním hry zo začiatku minulého storočia, ale zamestnala aj organizátorov festivalu, ktorí hosťujúcim umelcom zháňali netradičnú rekvizitu - prasacie srdce.

Ale poďme k festivalovému piatku, ktorý je počtom štyroch podujatí najpočetnejším dňom jubilejného festivalu. Už o 16:30 je na programe otvorenie výstavy. Ak veríte, že úlohou umenia je aj rušiť bariéry a tabuizované témy, určite by ste výstavu nemali nechať ujsť. Na vernisáži vás čaká malý jazzový koncert skupiny Erwin Kite doplnený orientálnym tancom skupiny Amulet a tanečným prekvapením sólistky Martiny Szénayovej.

O 17:30 sa festivalové dianie presunie do priestoru, do ktorého sa bežne divadelný divák nedostane. Na skúšobnom javisku Administratívnej budovy Štátneho divadla Košice uvedie Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša hru Mučeník nemeckého autora Mariusa V. Mayenburga. Ten sa zamýšľa nad tým, čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako celý rad podobných uvedomelých stúpencov islamu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery? Hra renomovaného súčasného nemeckého autora o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná a biblickými citáciami.

Od 19:00 dostanú zabrať bránice. Dvaja skvelí českí klauni Pavel Doucek a Sergej Sandža, ktorí sami seba označujú za deratizérov ľudských myšlienok, predvedú pred Historickou budovou Štátneho divadla Košice svoje interaktívne predstavenie Etudy, etudy, etudy, alebo žeby banán? Množstvo skečov a tradičná improvizácia vás určite vynikajúco naladia pred víkendom.

Programovo najbohatší festivalový deň môžete zakončiť divadelnou klasikou. O 20:00 sa do Historickej budovy ŠD Košice vráti Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. Storočia z pera Wiolda Gombrowicza sa v Košiciach hrala v podaní činohry ŠD Košice, tentoraz príbeh takmer rozprávkovej Popolušky, ktorý ukazuje stretnutie dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov prichádza v naštudovaní divadla z maďarského mesta Vác. Ukrajinský režisér Yaroslav Fedoryshyn priniesol vlastnú koncepciu spracovania inscenácie, kde rozvíja pôvabný charakter Ivony a do jej úlohy obsadil aj krásnu herečku.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.