2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Festivalová programová trefa

FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.2 (8. september 2016)
stvrtok malTak toto sa podarilo! Monodráma Slávy Daubnerovej Solo lamentoso sa bude v úvode programu druhého festivalového dňa hrať v Košiciach len niekoľko hodín po tom, ako získala v dvoch kategóriách (najlepšia inscenácia a najlepšia réžia) nominácie na prestížne divadelné ocenenie DOSKY.

Nenechajte si o 16:00 na Malej scéne Štátneho divadla Košice ujsť jedinečnú príležitosť vidieť jednu z najvýraznejších osobností slovenskej nezávislej divadelnej scény v jej najnovšom projekte, ku ktorému autorku, režisérku a herečku v jednej osobe inšpiroval skutočný, nesporne nezvyčajný príbeh ženy, ktorá sa rozhodla bojovať so štekotom susedkinho psa počúvaním hudby. Pani Eva N. púšťala jednu a tú istú opernú áriu 14 rokov dokola a to tak, aby ju počulo celé okolie, ale stále v povolenej výške decibelov. „Spievajúci dom“ vzbudil rozhorčenie nielen obyvateľov Štúrova, ale i veľký záujem médií a turistov. Spoveď ženy púšťajúcej opernú áriu slúži Daubnerovej na otvorenie nadčasových tém, akými sú nejednoznačnosť pravdy a boj jednotlivca so spoločnosťou. Daubnerová v inscenácií prepája autentický dokumentárny materiál s výpovednou choreografiou.

Program druhého festivalového dňa však ponúka aj ďalšiu dve zaujímavé príležitosti zoznámiť sa nielen s divadlom ako takým, ale aj s jeho zákulisím. Ak sa zdržíte v priestoroch Malej scény ŠD Košice, môžete byť o 17:30 hod. súčasťou obnovenia činnosti Klubu priateľov Štátneho divadla Košice. Jeho hosťami budú riaditelia umeleckých súborov Štátneho divadla Košice, Karol Kevický za operu, Andrii Sukhanov za balet a Milan Antol za činohru, ktorý sa určite pochváli čerstvou potešiteľnou správou - nomináciou scény dramatizácie slávneho scifi románu Solaris na divadelné DOSKY v kategórii najlepšia scénografia. Ale hovoriť sa bude určite aj o tom, čo všetko jednotlivé súbory chystajú v novej sezóne pre divákov a možno odznejú aj nejaké zaujímavosti spoza opony.

Program festivalového štvrtka ponúka na záver aj vôbec prvé účinkovanie chorvátskeho divadla na Festivale divadiel strednej Európy. Zagrebačko kazalište mladych zo Záhrebu prichádza do Košíc s drámou Hinkemann nemeckého autora prvej polovice 20. storočia Ernsta Tollera. Zaujímavosťou je, že Toller ju napísal vo väzení, do ktorého sa dostal za aktívnu účasť na ľavicovej revolúcii v roku 1919 a do ktorého ho dostalo aj svedectvo známeho nemeckého spisovateľa Thomasa Manna. Hoci text vznikal pred takmer sto rokmi, po prvej svetovej vojne, je až mrazivo aktuálny a v podaní mladých chorvátskych umelcov určite prinesie jedinečný divadelný zážitok.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.