2019webbanner

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 908 444 086
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Štartuje divadelný maratón

Predstavenia na tradičných aj netradičných miestach

(tlačová správa 2/2016)

uvod2 mal

Otvorením výstavy Divadelného ústavu v Bratislave a slávnostným koncertom DIVADLOKOSICE.SK začne v stredu 7. septembra päťdňový divadelný maratón jubilejného 10. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy. Organizátor, Občianske združenie Košické divadlo, so spoluorganizátorom, Štátnym divadlom Košice, opäť namiešali bohatý koktail divadelných produkcií zo šiestich krajín Európy.

Jedenásť divadelných predstavení odohrajú hostia zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Chorvátska napokon na piatich miestach, v Historickej budove a na Malej scéne Štátneho divadla Košice, pouličné predstavenia budú ako tradične v priestore medzi hlavným vchodom do historickej divadelnej budovy a spievajúcou fontánou, sobotu večer sa bude hrať aj na skúšobnom javisku v administratívnej budove divadla v dvore na Hlavnej 58 a záverečné predstavenie budú hostiť Dielne Štátneho divadla Košice na Južnej triede 60. „Diváci tak budú môcť opäť nazrieť aj do netradičných priestorov, v ktorých sa rodia divadelné inscenácie Štátneho divadla Košice.“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai v súvislosti s aktuálnou podobou festivalového programu.

Tak ako v predchádzajúcich rokoch ponúka program zaujímavý mix divadelných žánrov. Nechýbajú pouličné predstavenia, ktoré určite budú náporom na bránice divákov. V piatok svoje Etudy, etudy, etudy rozohrá priamo na ulici Divadlo Facka z Brna, zaujímavý zážitok určite ponúkne aj Košičanom už známy Teatr na walizkach z poľského mesta Wroclaw a ich Satiriáda.

Prvým divadelným predstavením festivalu bude vo štvrtok 8. septembra monodráma Solo lamentoso známej slovenskej herečky Slávy Daubnerovej, ktorej tvorba každoročne získava ocenenia vráta prestížnych divadelných DOSIEK. S monodrámou úspešnej súčasnej poľskej dramatičky Julie Holewińskej Bublinová revolúcia sa v posledný festivalový deň predstaví aj poľská herečka Katarzyna Maria Zielińska. “V programe má zastúpenie aj divadelná klasika v podobe netradičného spracovania drámy svetovo uznávaného poľského dramatika Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská naštudovaní divadla z maďarského Vácu. Pre košického diváka bude určite zaujímavé porovnať túto inscenáciu s tou, ktorú Štátne divadlo Košice hralo pred niekoľkými rokmi. Nechýba samozrejme ani tanečné divadlo. Známy Pražský komorný balet uvedie v sobotu 3 České Kvartetá, ktoré sú unikátnym spojením troch českých skladateľov, troch česko-slovenských choreografov a husľového kvarteta Zemlinsky Quartet. Zaujímavé produkcie ponúknu aj ďalšie festivalové predstavenia, či už Teatr Polski z Bydgoszcza s ich Hranicou opäť z pera Julie Holewińskej. Oživením jubilejného festivalu budú určite aj hostia z Chorvátska a Ukrajiny. Divadlá z týchto krajín sa na festivale predstavia po prvýkrát. Práve ukrajinské Divé divadlo z Kyjeva uzavrie festivalový program provokujúcim predstavením pre dospelých VIJ 2.0. autorky Natalije Vorožbyt. Text, ktorý je voľným spracovaním známej Gogoľovej povesti Vij, žne úspechy nielen na Ukrajine, ale aj na zahraničných pódiách,“ dopĺňa zaujímavosti z festivalového programu riaditeľ festivalu. Samozrejmosťou festivalu je aj to, že predstavenia zahraničných divadiel budú uvádzané so slovenskými titulkami.

Jubilejný 10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia a mesta Košice prostredníctvom grantovej schémy K13 – Košické kultúrne centrá. Partnerom festivalu je aj Poľský inštitút Bratislava.

tulave1mal
M. Sládek: Dubčekova jar
Bez šepkára - talkshow Milana Kolcuna
Szymon Bogacz: Čítaj si so mnou, ocko
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
pilinszky mal
hraskoviny3mal
vojvodina1mal
cinoherni3mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.